środa, 27 czerwca 2012

Makowiec

Niezwykle smaczny makowiec. Wilgotny, długo zachowujący świeżość, lepszy niż z cukierni Rozpływający się w ustach, pełen makowej masy.  

Składniki
Ciasto: 
- pół kg mąki przesianej
- 1,5 szklanki mleka
- 1 szklanki cukru
- 4 żółtka
- 1 całe jajko
- 1/2 masła roślinnego
- 2 łyżki oleju
- 5 deko drożdzy
- olejek migdałowy (pół do maku, pół do ciasta)

Wykonanie:
Zrobić rozczyn drożdżowy, w tym celu należny połączyć ze sobą 1/2 szklanki letniego mleka z łyżką mąki oraz łyżką cukru  i drożdżami. Wszystko dobrze rozetrzeć i pozostawić do wyrośnięcia. Następnie żółtka i jedno całe jajko wraz z cukrem należny ubić. Połowę mąki zaparzam z jedną szklanką gotującego się mleka i pałką rozcieram w misce. Powstałą masę musimy przestudzić. Dosypuje następnie  resztę mąki oraz gdy masa będzie już całkowicie chłodna - żółtka. Dodajemy drożdże, wszystko dokładnie ucieramy, a następnie  zarabiamy, a na końcu dodajemy rozpuszczony tłuszcz.
 Masa:
- pół kg maku
- 1 szklanka cukru
- 4 jajka
- łyżeczkę kakao
- 1/2 szkl. mąki
- 3 deko drożdży

Wykonanie:
Mak zalewamy pół litrem mleka, a następnie gotujemy go na wolnym ogniu do momentu wchłonięcia mleka. Po wystudzeniu maku łączymy go z jedną szklanką cukru i dwukrotnie przepuszczamy przez maszynkę. Dodaję ubitą pianę z białek i bakalie bądź rodzynki.
W makutrze rozcieram 1/2 masła roślinnego (25 deko) wraz z 4 żółtkami, kakao, drożdżami, mąką, olejkiem  i zostawiam. Wszystko łączymy z masą makową.
Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie części. Następnie rozwałkowujemy na grubość 1 cm. i smarujemy rozbitymi białkami. Połowę  maku rozsmarowujemy na cieście i jeszcze raz smarujemy białkiem, następnie zwijamy w rulon. Wkładamy na blachę wysmarowaną tłuszczem i wysypaną bułką. Z drugą częścią robimy dokładnie tak samo. Jak ciasto podrośnie smarujemy białkiem i posypujemy kruszonką. Piec 30-40 min w temperaturze 160 stop.C.
SMACZNEGO !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz