czwartek, 23 sierpnia 2012

Po wakacjach - soki i nalewki

Duży krok w wzmacnianiu odporności to wykorzystanie dobrodziejstwa leczniczych roślin. Możesz przygotować z nich soki i nalewki. Jedne warto zastosować o razu, inne - gdy nadejdą słoty.

Przepis na winko porzeczkowe
Nawet jeśli tylko przez krótki czas można jeść czarną porzeczkę, ma to duże znaczenie dla wzmocnienia organizmu. Głównie za sprawą witaminy C. Kup więc świeże owoce i przygotuj wzmacniające winko. Maceruj porzeczkę przez trzy dni w litrze czerwonego wina. Przecedzony płyn wymieszaj z miodem. Pij co dzień mały kieliszek, najlepiej w porze podwieczorku.

Przepis na lipówkę
Doskonały na leczniczą nalewkę jest kwiatostan lipy. Powinno się go zerwać na początku kwitnienia (czerwiec-lipiec), gdy część kwiatów jest jeszcze w pąkach. 100 g rozdrobnionych kwiatów zalej 500 ml czystej wódki i szczelnie zamknięte odstaw przynajmniej na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Często należy wstrząsać przygotowaną mieszankę. Przecedź, dodaj szklankę przegotowanej wody. Przechowuj w ciemnej butelce. Gdy przyjdą chłody, pij po łyżeczce nalewki wieczorem.
Przepis na sok różany
To doskonałe źródło witaminy C. Owoce róży oczyść z pestek, przepłucz i odsącz. Pokrój na małe kawałki, włóż do wygotowanych słoików, przesyp cukrem. Odstaw, aż puszczą sok. Zalej przegotowaną wodą. Pasteryzuj 10 min.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz