poniedziałek, 29 października 2012

Aby migdał zdrowie w mig dał

Wbrew swojemu wyglądowi, nasiona migdałowca zwyczajnego wcale nie są spokrewnione z orzechem, tylko z ... brzoskwinią. Owocnia brzoskwini rozrasta się w grubą warstwę soczystego, jadalnego miąższu, natomiast owocnia migdała jest cienka, skórzasta i niejadalna. Stąd też różnice w ich zbiorze - migdały zbierane są zwykle maszynowo, następnie łuskane, oczyszczane, podsuszane i sortowane według wielkości.
W migdałach znajdziemy dobrze przyswajalny wapń. 28 g (ok. 23 szt. migdałów) to aż 70 mg wapnia. Jest w nich też sporo białka - ok. 20 g w 100 g produktu. Migdały zawierają dużo tłuszczu, co nie znaczy, że są przez to niezdrowe, ponieważ mają w sobie znacznie więcej korzystnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych niż nasyconych kwasów tłuszczowych. Warto pogryzać migdały, bo mają w sobie wyjątkowo dużo witaminy E (240 mg/100g), która broni przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i chroni przed chorobami układu krwionośnego. Z kolei witamina B2 wpływa dobrze na układ nerwowy i na narząd wzroku.
Trudno pominąć korzystny wpływ migdałów na układ krwionośny i zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej serca. Jest to zasługa dużych ilości magnezu, potasu, fosforu, cynku oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. 15 lipca 2003 r. amerykańska agencja FDA (Food and Drug Administration) oficjalnie zatwierdziła fakt, że codzienne spożywanie około 40 gramów migdałów (ok. 1/3 kubka, ok. 34 nasion) może obniżyć ryzyko choroby niedokrwiennej serca. W związku z powyższym zostały one na stałe wprowadzone do diety korzystnie wpływającej na obniżenie poziomu "złego" cholesterolu (LDL). Migdały są również zalecane w diecie leczącej i zapobiegającej nadciśnieniu tętniczemu rekomendowanej przez amerykański Narodowy Instytut Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Ponadto migdały wzmacniają odporność, wskazane są przy chorobach dróg żółciowych, płuc, oskrzeli czy układu moczowego. Powinny jeść je kobiety w ciąży - neutralizują przykre objawy zgagi, a także kobiety karmiące piersią - migdały korzystnie wpływają na laktację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz